Vladimir Koev a cîștigat ediția a 41-a a Turului României

14 06. 2004, 12:17
Rutierul bulgar Vladimir Koev, în vîrsta de 25 de ani, care activeaza la un club din Franța, a cîștigat, duminica, ediția a 41-a a Turului ciclist al României, cu timpul total de 24 ore, 10 minute, 50 secunde, transmite trimisul MEDIAFAX. Koev a fost urmat, în clasamentul

Koev a fost urmat, în clasamentul general individual, de turcul Mert Mutlu (+0.23), ucraineanul Volodymyr Starchyk (+1.05), rutierul ploieștean Gabriel Sorin Pop (+1.29), dinamovistul Pavel Lupaș (+1.39) și bulgarul Stefan Hristov (+2.04). Ocupanții primelor trei locuri au fost premiați de catre Federația Româna de Ciclism cu cîte 500, 300, respectiv 200 de dolari.

„Sînt fericit ca am cîștigat competiția. Aceasta reprezinta una dintre cele mai importante performanțe din cariera mea. M-am pregatit foarte bine și am meritat tricoul galben”, a declarat Vladimir Koev.

Etapa a șaptea a Turului României, desfașurata pe distanța de 137 kilometri, pe traseul Focșani – Buzau – Ploiești, a fost cîștigata de rutierul ucrainean Serghei Hrechyn, cronometrat cu timpul de 4 ore, 5 minute, 7 secunde. Hrechyn a fost urmat de germanul Arne Hinrichsen și de ucraineanul Volodimir Starchyk, cronometrați cu același timp ca și învingatorul.

Ultima etapa a fost prevazuta cu trei sprinturi. La Rîmnicu Sarat pe primul loc a sosit Hrechyn, urmat de Ciocan și de turcul Yeșil Aydin. Aceiași rutieri s-au clasat pe primele doua locuri și în sprintul de la Buzau, pe locul al treilea sosind Starchyk.

Tricoul roșu, al celui mai bun sprinter, a fost cîștigat, la finalul Turului României, de Hrechyn, urmat de turcul Usta Behcet și de românul Alexandru Ciocan. Cei trei au fost premiați cu cîte 5, 3, respectiv 2 milioane de lei.

Tricoul verde, al cațaratorilor, a fost cîștigat, înca din etapa de sîmbata, de turcul Mert Mutlu, urmat de Starchyk și de bulgarul Atanas Kostov.

Tricoul alb, al celui mai bun rutier în clasamentul general individual pe puncte, a fost cîștigat de Starchyk, urmat de Koev și Hrechyn.

Tricoul bleu, al celui mai bun rutier român, a fost obținut de Sorin Gabriel Pop, urmat de Pavel Lupaș și Marian Frunzeanu (Conpet Petrolul Ploiești).

În clasamentul pe echipe, pe primul loc s-a situat Turcia 1, urmata de Bulgaria și Turcia 2.

Organizatorii au oferit premii speciale sponsorilor, reprezentanților presei, membrilor FR Ciclism și oficialilor din Turul ciclist al României.