Una la pas, alta cu efort

Apropo.ro / 07.05.2002, 11:05
La Bucuresti, partida dintre Dinamo Erbasu si Vega Soced Ploiesti a fost una extrem de echilibrata, oricare dintre combatante putînd sa emita pretentii la victorie. Aradenii lui Dragan Petricevici, actuali campioni, i-au lasat fara replica pe pitesteni, cei care au luat titlul acum doua sezoane.

Campioana West Petrom Arad s-a impus pe teren propriu cu 106-59 în primul meci al semifinalei cu CSU ISA Pitesti. Dinamo a cîstigat cu emotii întîlnirea cu Soced (76-75)

Aradenii au luat vineri seara o optiune serioasa pentru calificarea în finala cîstigînd detasat prima confruntare cu CSU ISA Pitesti. „Speram sa ne calificam în finala cu scorul general 3-0, desi urmatoarele doua meciuri vor fi la Pitesti”, a declarat la final antrenorul gazdelor, Dragan Petricevici. Elevii sai au aratat o mare pofta de joc înca din debutul partidei, ei detasîndu-se pe tabela în numai cîteva minute la 20-8.

Dupa primul sfert, oaspetii se apropiasera la 24-16, însa timp de sase minute n-au marcat nici un punct, astfel ca posibila cursa de urmarire s-a transformat într-un maraton. Dupa 49-25 la pauza mare, aradenii au continuat sa se desprinda, ducînd scorul final la 106-59. Principalii marcatori au fost Marjanovici, cu 19 puncte (5×3) pentru gazde si, respectiv, Tatici, cu 20 de puncte (3×3) pentru CSU ISA Pitesti. Baschetbalistii de la West Petrom au primit liber sîmbata si duminica pentru a-si petrece Pastele, însa ieri au reluat antrenamentele. Joi, campionii vor pleca spre Pitesti.

La începutul celei de-a doua semifinale, Dinamo Erbasu s-a vazut condusa, în primele minute, de oaspetii de la Vega Soced Ploiesti. Treptat, elevii lui Vasile Popa s-au regrupat si au revenit, mai ales prin reusitele lui Stojadin Markovici si prin ritmul de joc impus de Paul Helcioiu, cîstigînd cu 76-75. Prahovenii, care sînt înca vicecampionii României, au dat parca dovada de mai multa hotarîre, dar ratarile au fost numeroase de ambele parti.

„Meciul putea fi cîstigat de oricare dintre echipe. Noi am fost mai puternici în sferturile 1 si 4, iar dinamovistii au avut initiativa la mijlocul partidei”, a spus Constantin Ioan, antrenorul formatiei ploiestene. „De la noi au jucat bine Eugen Ilie si Nicu Toader si, partial, Uche Iheadindu. Nu stiu ce sa ma fac cu Vladimir Arnautovici, care este într-o forma destul de proasta. Pe el ma bazam la aruncarile de trei puncte, dar de cînd a avut problemele cu entorsa, lipsa de pregatire si-a spus serios cuvîntul”, a adaugat tehnicianul. La final, Iheadindu s-a plîns ca antrenorul bucurestenilor, Vasile Popa, l-a numit „cioara” în timpul partidei. „Nu pot sa confirm sau sa infirm incidentul, pentru ca nu aveam cum sa aud ce se petrece pe banca lui Dinamo”, a adaugat Constantin Ioan.