Trei români pe podium la Salonic

21 07. 2004, 10:34
Trei atleți români, Nicoleta Grasu, Gheorghe Gușet și Carmen Zamfir, au urcat pe podium, luni, în concursul IAAF Grand Prix II de la Salonic, informeaza site-ul oficial al Federației Internaționale de Atletism. Grasu a ocupat locul al doilea în proba de aruncarea

Grasu a ocupat locul al doilea în proba de aruncarea discului, cu o performanța de 63,07 metri. Proba a fost cîștigata de sportiva americana Aretha Hill, cu 63,19 metri, iar ultimul loc pe podium a fost ocupat de Yania Ferrales (Cuba), cu 60,39 metri.

Gușet s-a clasat pe locul doi în proba de aruncarea greutații, cu o performanța de 20,24 metri, fiind devansat de sportivul maghiar Zsolt Biber, cu 20,28 metri.

Zamfir a ocupat locul trei în proba de 100 metri garduri, cu timpul de 12,92 secunde. Proba a fost cîștigata de cubaneza Tajeda Anay, cu timpul 12,83 secunde, fiind urmata de sportiva din Haiti Faustine Nadine, care a terminat cursa în 12,91 secunde.

În cadrul aceluiași concurs, atleta Maria Olaru s-a clasat pe locul patru în proba de 1.500 metri, cu timpul de patru minute, noua secunde și 85 de sutimi. Primul loc a fost ocupat de Anna Jakubaczak (Polonia), cu timpul de 4.08:00, fiind urmata de Freda Davoren (Irlanda) și Iulia Chizenko (Rusia).