Trei romani in semifinale

16 07. 2002, 16:22
Pugiliștii români Sorin Tanasie, Waldemar Cucereanu și Dorel Simion s-au calificat, marți, în semifinalele Campionatelor Europene de la Perm, asigurîndu-și, astfel, medaliile de bronz. Tanasie l-a învins în sferturile de finala ale categoriei 48 kg, la puncte, cu 27-8, pe

Tanasie l-a învins în sferturile de finala ale categoriei 48 kg, la puncte, cu 27-8, pe turcul Ibrakhim Aidogan. Cucereanu (categoria 54 kg) a cîștigat, prin inferioritatea adversarului în repriza a treia, în fața georgianului Lașa Ochigava, iar Dorel Simion a trecut, la puncte, cu 23-8, în limitele categoriei 67 kg, de turcul Fyrat Karagyollyu.

Tot marți, boxerul român Bogdan Dobrescu (categoria 51 kg) a fost învins, în sferturile de finala, cu scorul de 31-13, de sportivul bulgar Alexander Vladimirov, ratînd obținerea unei medalii.

Dintre cei zece componenți ai lotului național de box care au facut deplasarea în Rusia, șapte s-au calificat în sferturile de finala. Dintre aceștia, trei au acces deja în semifinale, unul a fost învins, iar ceilalți trei urmeaza sa boxeze miercuri. Astfel, Viorel Simion (categoria 57 kg) îl va întîlni, în sferturi, pe germanul Tomas Papp, Marian Simion (cat. 71 kg) va boxa cu Andrei Mikhailov, din Belarus, iar Lucian Bute (cat. 75 kg) va lupta împotriva ungurului Karoli Baljay.