Schumi a venit, a vazut, a invins

Apropo.ro / 15.04.2002, 09:50
Michael Schumacher a dominat cursa de la Imola de la un capat la celalalt, trecînd linia de sosire cu 18 secunde în fata lui Barrichello, cel de-al doilea clasat. Nu a fost un start disputat, nu a fost un duel roata la roata în primul viraj. Singurele minute din cursa cînd Michael Schumacher

Michael Schumacher a dominat cursa de la Imola de la un capat la celalalt, trecînd linia de sosire cu 18 secunde în fata lui Barrichello, cel de-al doilea clasat.

Nu a fost un start disputat, nu a fost un duel roata la roata în primul viraj. Singurele minute din cursa cînd Michael Schumacher a fost la cîtiva metri de urmaritorii sai au fost cele consumate pîna la terminarea celui dintîi tur. Apoi germanul s-a distantat imperial. A fost o demonstratie de putere Ferrari, dar si una Michael Schumacher. Germanul a devenit ieri pilotul cu cele mai multe starturi luate la Ferrari din toata istoria Formulei 1, cu 96, depasindu-l pe Gerhard Berger, actualul director sportiv de la BMW.

Singura depasire în plutonul fruntas a fost cea reusita de catre Ralf Schumacher la start, cînd s-a strecurat pe lînga Rubens Barrichello. Forta si rezistenta monopostului F2002, pe care ieri Barrichello l-a folosit pentru prima oara în cursa, si-a spus pîna la urma cuvîntul, brazilianul revenind în frunte dupa prima intrare la boxe. Astfel, cei patru piloti care s-au asezat în fruntea grilei la pornire au trecut linia de sosire în aceeasi ordine.