Rezultatele romanilor la Olimpiada

21 02. 2002, 14:15
Românca Andreea Jakab a ocupat, miercuri, locul 31, cu timpul de 2 minute, 2 secunde și 23 de sutimi, în proba feminina de 1.500 m patinaj viteza Sportiva Daniela Olteanu s-a clasat a 36-a, cu timpul de 2 minute, 4 secunde și 48 de sutimi. Proba a fost cîștigata de germanca Anni

Românca Andreea Jakab a ocupat, miercuri, locul 31, cu timpul de 2 minute, 2 secunde și 23 de sutimi, în proba feminina de 1.500 m patinaj viteza

Sportiva Daniela Olteanu s-a clasat a 36-a, cu timpul de 2 minute, 4 secunde și 48 de sutimi. Proba a fost cîștigata de germanca Anni Friesinger (1:54.02), care a stabilit un nou record mondial, medaliile de argint și de bronz revenindu-le germncei Sabine Volker (1:54.97) și americancei Jennifer Rodriguez (1:55.32).

Schioarea româna Alexandra Munteanu nu a mai participat la proba de slalom, care a fost cîștigata de croata Janica Kostelici (1:46.10). Medaliile de argint și de bronz au fost cucerite de franțuzoaica Laure Pequegnot (1:46.17) și suedeza Anja Paerson (1:47.09).

În celelalte finale ale probelor olimpice disputate, miercuri, la Salt Lake City, s-au înregistrat urmatoarele rezultate: