Rezultatele românilor in ziua a treia la Jocurile Olimpice

16 08. 2004, 15:43
Rezultatele obținute, luni, pana la ora 15.30, de sportivii români la Jocurile Olimpice de la Atena sînt urmatoarele: Camelia Potec s-a calificat, luni dimineața, în semifinalele probei de 200 m liber, realizînd cel de-al unsprezecelea timp, 2:00.50. Larisa Lacusta a ratat

Rezultatele obținute, luni, pana la ora 15.30, de sportivii români la Jocurile Olimpice de la Atena sînt urmatoarele:

Camelia Potec s-a calificat, luni dimineața, în semifinalele probei de 200 m liber, realizînd cel de-al unsprezecelea timp, 2:00.50. Larisa Lacusta a ratat calificarea în semifinale la 200 m liber, ocupînd locul patru în seria sa, cu timpul 2:06.62. Ioan Gherghel s-a calificat în semifinalele probei de 200 m fluture cu al șaptelea timp, reușind o performanța de 1:58.12, cu care s-a clasat pe locul patru în seria sa. Beatrice Cîșlaru s-a calificat în semifinale la 200 m mixt, reușind al șaselea timp, 2:14.70, cu care a ocupat locul doi în seria în care a concurat.

Pugilistul Viorel Simion s-a calificat în turul doi al categoriei 57 de kilograme, dupa ce l-a învins, în runda inaugurala, cu scorul de 40-15, pe australianul Ryan Langham. În turul doi, Simion va boxa cu bielorusul Mihail Biarnadski, care a trecut, cu scorul de 32-18, de columbianul Likar Ramos Concha.

Sportivul Claudiu Baștea a fost eliminat în al doilea tur al turneului de judo de la JO, la categoria 73 kg, de catre portughezul Joao Neto. Baștea cîștigase primul meci cu Bourama Mariko, din Mali.

Tenismanul Andrei Pavel, cap de serie numarul 13, a pierdut, în primul tur, în fața croatului Ivo Karlovici, cu scorul de 4-6, 7-6 (12/10), 2-6.

Perechea româna Mihaela Șteff/Adrina Zamfir a fost eliminata, în turul trei al probei de dublu tenis de masa, cu scorul de 11-8, 6-11, 10-12, 9-11, 8-11, de cupulul Paey Tan/Xueling Zhang, din Singapore.