Protest împotriva arbitrajului în Liga Nationala de handbal feminin

16 01. 2004, 10:26
Președintele clubului de handbal feminin Oltchim Rîmnicu Vîlcea, Jean Gavrilescu, a înaintat un memoriu la federația naționala împotriva arbitrajului meciului cu Universitatea Cluj Napoca, disputat, joi, în deplasare, în prima etapa a Ligii Naționale. Jean Gavrilescu a

Jean Gavrilescu a declarat ca a depus un protest oficial, considerînd ca cei doi arbitri au influențat rezultatul final al partidei, scor 31-31.

Președintele clubului Oltchim reclama faptul ca, în minutul 57, dupa ce arbitrii au eliminat-o pe Mirela Tutunaru de la Universitatea Cluj Napoca, pentru doua minute, formația gazda a continuat sa joace timp de cîteva zeci de secunde tot cu șase jucatoare de cîmp. În acest timp, Universitatea a punctat pentru 31-29, deși arbitrii ar fi trebuit sa opreasca jocul, sa ofere mingea Oltchimului și sa mai elimine o a doua jucatoare a Universitații, pentru schimbare greșita.

Singura persoana care și-a dat seama de greșeala antrenorului formației gazda, Liviu Jurca, a fost chiar Mirela Tutunaru, jucatoarea eliminata. Numai dupa ce aceasta l-a atenționat de greșeala facuta, Jurca a scos-o de pe teren pe Georgeta Vîrtic.

Formația Oltchim Rîmnicu Vîlcea va ramîne la Cluj Napoca, de unde va pleca, vineri, în Ungaria pentru partida retur cu formația maghiara Gyori Graboplast ETO, din turul trei al Cupei EHF.