Oprea, argint la triplusalt , Ionut Gheorghe- bronz asigurat la box

23 08. 2004, 10:22
Sportivul Marian Oprea a cîștigat medalia de argint în finala probei de triplusalt din cadrul concursului de atletism de la Jocurile Olimpice de la Atena. Oprea a înregistrat 17,55 m, din prima saritura, aceasta fiind cea mai buna performanța a sportivului român în acest

Sportivul Marian Oprea a cîștigat medalia de argint în finala probei de triplusalt din cadrul concursului de atletism de la Jocurile Olimpice de la Atena.

Oprea a înregistrat 17,55 m, din prima saritura, aceasta fiind cea mai buna performanța a sportivului român în acest sezon.

Titlul olimpic a fost cîștigat de suedezul Christin Olsson, cu o saritura de 17,79 m, în timp ce medalia de bronz a revenit rusului Danila Burkenya cu 17,48 m.

Pugilistul Ionuț Gheorghe și-a asigurat medalia de bronz la categoria 64 kg, dupa ce l-a învins, în sferturile de finala, la puncte, 29-18, pe italianul Michele di Rocco, la Jocurile Olimpice de la Atena. În semifinale, Gheorghe îl va întîlni pe pugilistul thailandez Manus Boonjumnong, pe 27 august.

Atleta Ionela Tîrlea a obținut calificarea în finala probei de 400 m garduri, clasîndu-se pe locul al doilea în seria a doua a semifinalelor, cu timpul de 53 de secunde și 32 de sutimi.