Oltchim merge mai departe

25 02. 2002, 09:34
Vîlcencele si-au trecut în cont, ca si în partida tur, o victorie la 11 goluri diferenta, facînd înca un pas spre obiectivul propus, cîstigarea trofeului Vicecampioana României, Oltchim Rm. Vîlcea, a reusit calificarea în "sferturile" Cupei Cupelor fara a se întrebuinta prea serios. Cea mai

Vîlcencele si-au trecut în cont, ca si în partida tur, o victorie la 11 goluri diferenta, facînd înca un pas spre obiectivul propus, cîstigarea trofeului

Vicecampioana României, Oltchim Rm. Vîlcea, a reusit calificarea în „sferturile” Cupei Cupelor fara a se întrebuinta prea serios. Cea mai galonata echipa de handbal din lume, Spartak Kiev, cîstigatoare de 13 ori a Cupei Campionilor Europeni, nu a contat în dubla mansa cu româncele.

Dupa victoria obtinuta de vîlcence în Ucraina, scor 34-23, sîmbata a urmat o alta, la aceeasi cota: 35-24. În prima repriza, oaspetele au tinut, cît de cît, pasul cu adversarele, dar, o data cu trecerea timpului, s-au pierdut pe drum. Apararea a fost punctul forte al gazdelor, capitol la care au excelat pivotul Mihaela Ilie si portarul Tatiana Vorostova. În ciuda diferentei înregistrate, antrenoarea Mariana Tîrca nu s-a declarat multumita de evolutia elevelor sale.

„În prima repriza am dormit pe teren. Bine ca ne-am trezit în partea a doua”, a spus ea, remarcîndu-le pe Ilie, Steluta Luca, Simona Gogîrla si Cristina Varzaru. Tragerea la sorti a partidelor din „sferturi”, care va avea loc mîine, la Viena, le va putea aduce oltencelor pe oricare din celelalte sapte echipe calificate, nemaiexistînd criteriul capilor de serie: Koka Varazdin, Lada Toljatti, Elda Prestigio, Bayer Leverkusen, Zaglebie Lublin, Nordstrand si ASPTT Metz. Au marcat pentru Oltchim Ilie 7 goluri, Varzaru 6, Luca si Gogîrla cîte 5, Patru 4, Stoica 3, Urdea si Radoi cîte 2 si Radcenko 1.

Conform regulamentului EHF, echipele gazda trebuie sa organizeze dupa fiecare meci international un banchet la care sa participe ambele formatii care s-au întîlnit, arbitrii si observatorul meciului. La reuniunile organizate de Oltchim, de 2 ani, nu mai sînt invitati si partenerii de viata ai jucatoarelor.

„Nu stiu de ce ne mai cheama! Se supara conducatorii cînd plecam dupa 15 minute, dar ce ar vrea, noi sa stam pîna dimineata, iar sotii sa ne astepte acasa?”, au declarat cîteva jucatoare care au dorit sa-si pastreze anonimatul.

LIGA CAMPIONILOR

Egal în Franta

Silcotub Zalau a terminat aseara la egalitate, 25-25, în ultima partida din grupa A a Ligii Campionilor contra campioanei Frantei, ESBF Besancon. Româncele au fost conduse la pauza cu 14-11, dar au revenit în partea a doua. În celalalt meci al grupei, Larvik a dispus de Motor Zaporoje cu 27-26, cele doua echipe obtinînd calificarea în „sferturi”. Larvik a terminat pe primul loc în grupa, cu 9 puncte, fiind urmata de Motor cu 6, Silcotub 5 si Besancon cu 4.