Nistor si Stanculescu medaliate cu aur în concursul de junioare

03 05. 2004, 10:25
Sportivele Steliana Nistor și Alina Stanculescu au cîștigat doua medalii de aur în concursul pe aparate pentru junioare, din cadrul Campionatelor Europene de gimnastica de la Amsterdam. Steliana Nistor a cîștigat titlul european la sol, cu nota 9.312, fiind urmata de o alta

Steliana Nistor a cîștigat titlul european la sol, cu nota 9.312, fiind urmata de o alta gimnasta din România, Sandra Izbașa, care a obținut 9.237.

Alina Stanculescu a ocupat primul loc la bîrna, cu nota 9.312. La acest aparat, Sandra Izbașa s-a clasat pe locul 4, cu nota 8.887.

În concursul de la sarituri, Steliana Nistor s-a clasat pe locul doi, cu 9.262, fiind întrecuta de rusoaica Svetlana Klyiukina, care a obținut nota 9.300. Tot în aceasta proba, Sandra Izbașa, cu o nota de 9.075, s-a clasat pe poziția a cincea.