Monica Roșu a cîștigat titlul olimpic la sarituri

23 08. 2004, 10:34
Sportiva româna Monica Roșu a cîștigat, duminica, medalia de aur la sarituri, în finalele pe aparate din cadrul concursului de gimnastica de la Jocurile Olimpice de la Atena. Roșu a obținut o medie a notelor de 9.656, prima saritura fiind notata cu 9.575, iar a

Sportiva româna Monica Roșu a cîștigat, duminica, medalia de aur la sarituri, în finalele pe aparate din cadrul concursului de gimnastica de la Jocurile Olimpice de la Atena.

Roșu a obținut o medie a notelor de 9.656, prima saritura fiind notata cu 9.575, iar a doua cu 9.737.

Medalia de argint a fost obținuta de sportiva Annia Hatch din SUA, cu 9.481, iar pe poziția a treia s-a situat Anna Pavlova, din Rusia, cu o medie a notelor de 9.475.

Gimnasta Daniela Sofronie a ocupat locul 6, cu nota 9.462, la paralele, în finalele pe aparate.

Sportivul român Marian Dragulescu a cîștigat medalia de argint la sol, în cadrul concursului olimpic de gimnastica de la Jocurile Olimpice de la Atena.

Dragulescu, care a obținut nota 9.787, la fel ca și sportivul canadian Kyle Shewfelt, medaliat cu aur, a primit medalia de argint în urma criteriilor de departajare stabilite de Federația Internaționala de Gimnastica.

Poziția a treia a fost ocupata de bulgarul Jordan Jovcev, cu nota 9.775.

Sportivul român Marius Urzica a obținut medalia de argint la cal cu mînere în finalele pe aparate din cadrul concursului de gimnastica de la Jocurile Olimpice de la Atena.

Urzica a obținut nota 9.825 și a fost devansat de sportivul chinez Teng Haibin, care a primit nota 9.837.

Medalia de bronz a revenit sportivului japonez Takehiro Kashima, cu nota 9.787.

România a obținut pana acum la Atena șase medalii de aur, prin echipa feminina de gimnastica, gimnasta Monica Roșu, înotatoarea Camelia Potec, echipajele feminine de doua rame, de dublu vîsle categoria ușoara și 8+1, trei de argint prin Marian Dragulescu, Marius Urzica și Marian Oprea și doua de bronz, prin echipa masculina de gimnastica și înotatorul Razvan Florea.