Medalie de bronz pentru Adrian Jigau

Apropo.ro / 25.04.2002, 09:12
Sportivul român Adrian Jigau a cîștigat medalia de bronz la stilul aruncat al categoriei 56 kg, reușind sa ridice 145 de kilograme, în cadrul Campionatelor Europene de haltere de la Antalya (Turcia). Halterofilul român s-a clasat pe poziția a patra la stilul smuls, cu 120 de

Halterofilul român s-a clasat pe poziția a patra la stilul smuls, cu 120 de kilograme, ocupînd același loc la total, cu 265 kg. Sportivul Vitali Derbeniov, din Belarus, a cîștigat medalia de aur la stilul smuls, cu 125 kg, la stilul aruncat, cu 152,5 kg, dar și la total (277,5 kg).

În concursul feminin, sportiva română Marioara Munteanu (categoria 53 kg) s-a clasat pe locul șapte la total (157,5 kg), cu 72,5 kg la stilul smuls (locul 6) și 85 kg la stilul aruncat (locul 8).