Lacrimi dupa Cupa

19 05. 2002, 14:05
Învinse cu 28-20 la Toljatti, dupa ce în tur cîstigasera cu 32-27, jucatoarele de la Oltchim au privit ieri cu tristete bucuria campioanei Rusiei, Lada. Dupa meciul tur de la Rm. Vîlcea, încheiat cu victoria Oltchimului, 32-27, jucatoarele antrenate de Mariana Tîrca si Ioan Gherhard pusesera

Învinse cu 28-20 la Toljatti, dupa ce în tur cîstigasera cu 32-27, jucatoarele de la Oltchim au privit ieri cu tristete bucuria campioanei Rusiei, Lada.

Dupa meciul tur de la Rm. Vîlcea, încheiat cu victoria Oltchimului, 32-27, jucatoarele antrenate de Mariana Tîrca si Ioan Gherhard pusesera deja mîna pe una din toartele Cupei Cupelor. Mai erau însa de jucat 60 de minute, iar handbalistele pregatite de Evgheni Trefilov, între care campioanele mondiale Poltoratkaia, Sidorova, Saidova, Romenskaia, Gonciarova, Kareeva, Vidrina si Jakovleva, declarasera ca vor întoarce rezultatul. Promisiunea lor s-a adeverit la finalul meciului de ieri, Lada Toljatti cucerind, în dauna Oltchimului, primul sau trofeu european.

Vîlcencele au jucat bine în prima repriza pîna în minutul 9, dupa care s-au precipitat, s-au temut de forta adversarelor si au cazut psihic. Dupa 1-0 în primul minut si 4-5 în minutul 9, a urmat cea mai secetoasa perioada pentru oaspete. Timp de 13 minute, pîna în minutul 22, elevele Marianei Tîrca nu au înscris nici un gol, primind, ce-i drept, unul singur. Finalul de repriza a fost dezastruos, pîna la pauza Lada reusind deja sa refaca diferenta din partida tur: 12-7.

Partea a doua a semanat cu prima, perioadele bune alternînd cu unele negre. Încurajate de 2.000 de spectatori, între care mai mult de jumatate copii, rusoaicele s-au dezlantuit, conducînd la 10 goluri în minutul 48. Cu toata opozitia portarului Ildiko Kerekes, care a aparat între altele si doua aruncari de la 7 metri, si cu stradaniile interului Steluta Luca, vîlcencele nu au reusit pe final decît sa reduca din handicap si sa priveasca apoi cu lacrimi în ochi cum Irina Poltoratkaia si compania savureaza succesul.

„Ne-am batut singure. Am ratat enorm, de foarte multe ori în situatie de unu la unu. Au abundat si greselile tactice, iar pe final ne-am pripit pentru ca timpul ne presa. În asemenea conditii nu puteam cîstiga trofeul”, a declarat antrenoarea Mariana Tîrca dupa meci. Aceasta si-a felicitat elevele, dar nu pentru prestatia de ieri, ci pentru parcursul de pîna acum. „Va multumesc pentru ce am reusit împreuna. Azi ati fost undeva pe un nor, sus, plutitoare. Ati fost prea sigure pe voi. Acum degeaba plîngeti, e prea tîrziu. Capul sus, pentru ca nu s-au terminat aici trofeele europene”, le-a transmis Tîrca jucatoarelor. De partea cealalta, Evgheni Trefilov a spus ca „Oltchim a fost cel mai dificil adversar pentru noi, dar elevele mele au stiut sa le anihileze jocul si sa profite de momentele de deruta de pe parcursul partidei”.

S-a stricat tabela
În minutul 3 al partidei de la Toljatti, tabela de marcaj a salii „Olimp”, care a gazduit meciul, s-a stricat. Cu toate eforturile gazdelor, ea nu a mai putut afisa timpul de joc decît abia în minutul 28. În toata aceasta perioada, rusoaicele au profitat din plin de desincronizare, cel mai bun moment fiind cel al eliminarilor. Neavînd cum sa fie urmarite de vîlcence, jucatoarele gazda au intrat de fiecare data mai devreme în teren, oficialii de la EHF închizînd ochii.

Un aspirator pentru Sumi
Ildiko Kerekes, portarul de la Oltchim, a fost cea mai buna jucatoare din tabara vîlceana, ea avînd pe parcursul meciului 10 interventii de efect. Sumi, asa cum o striga coechipierele, a fost însa întrecuta de celalalt goalkeeper, Maria Sidorova, care a avut 15 parade spectaculoase, fiind cea mai buna handbalista de pe teren. Cele doua jucatoare au fost recompensate de gazde cu un aspirator, respectiv o combina muzicala.

Macedonenii contestati
Marjan si Dragan Nacevski, cei doi arbitri din Macedonia care au condus întîlnirea, au ajutat în cîteva rînduri formatia gazda, acel 5 la suta acordat gazdelor nelipsind la acest joc. „De ce îmi era frica nu am scapat. Ne-au ciupit în momentele cheie ale meciului. Nu vreau sa spun mai mult acum pentru ca sînt înca sub influenta meciului si s-ar putea sa fiu subiectiva”, a declarat antrenoarea Mariana Tîrca. De partea cealalta, Evgheni Trefilov nu a vrut sa comenteze arbitrajul macedonenilor.

Obiceiuri populare
Cele doua echipe au fost întîmpinate înainte de meci de catre cîteva tinere îmbracate în costume populare rusesti cu pîine si cu sare. De asemenea, în pauza meciului, în holul salii care a gazduit meciul au avut loc o serie de dansuri populare, la care s-au prins si spectatorii. Si la final tinerele si-au intrat în rol, ele înmînînd alaturi de oficialitatile gazda medaliile învingatoarelor si plachetele pentru finaliste.