Ionuț Gheorghe l-a învins pe campionul mondial Willy Blain

22 06. 2004, 12:12
Pugilistul Ionuț Gheorghe l-a învins, luni, la puncte, scor 33-26, în limitele categoriei 64 kilograme, în optimile de finala ale Campionatului European al Comunitații Europene, de la Madrid, pe sportivul francez Willy Blain. Blain este campion mondial en-titre și a fost

Blain este campion mondial en-titre și a fost declarat cel mai bun boxer amator în 2003 la categoria sa. Ionuț Gheorghe, calificat la Jocurile Olimpice de la Atena, va boxa, miercuri, în sferturi cu sportivul bulgar Boris Georgiev.

„Meciul cu francezul a fost destul de dificil, avînd în vedere ca este campion mondial și este cel mai valoros pugilist amator din lume. Eu am fost însa mai bine pregatit decît el. Sper sa repet evoluția buna și în fața bulgarului. Sper la o medalie olimpica la Atena și ar fi pacat sa nu reușesc sa o obțin, pentru ca m-am pregatit foarte mult pentru acest lucru”, a declarat, pentru MEDIAFAX, Ionuț Gheorghe.

Campionatului European al Comunitații Europene este o competiție aflata la prima ediție, la care participa sportivi din țarile membre ale Uniunii Europene, precum și din cele în curs de aderare. La aceasta competiție nu participa sportivii din fosta Uniune Sovietica.