Ioan Gherghel a cucerit medalia de argint la CE de natație

Apropo.ro / 14.05.2004, 10:16
Înotatorul român Ioan Gherghel a cîștigat, joi, medalia de argint în finala probei de 200 metri fluture din cadrul Campionatelor Europene de natație de la Madrid, informeaza site-ul oficial al competiției. Gherghel, cronometrat cu timpul de un minut, 56 de secunde și

Gherghel, cronometrat cu timpul de un minut, 56 de secunde și 82 de sutimi, a fost devansat de ucraineanul Denis Silantiev, care a încheiat proba cu timpul de un minut, 56 de secunde și 71 de sutimi. Pe locul trei s-a clasat rusul Anatoli Poliakov (1:57.45).

Tot joi, în finala feminina a probei de 200 metri mixt, sportiva româna Beatrice Cîșlaru a cîștigat medalia de bronz, cu timpul de doua minute, 15 secunde și 70 de sutimi. Ea a fost devansata de reprezentanta Ucrainei, Yana Klochkova (2:12.56) și de sportiva din Belarus, Hanna Șcherba (2:15.03).

România a mai cîștigat la CE de la Madrid alte trei medalii de bronz, prin Dragoș Coman în proba de 400 metri liber, prin ștafeta feminina de 4×200 metri liber și prin Camelia Potec în proba de 800 metri liber.