Gloria Bistrița – Dinamo București, scor 0-1

22 10. 2006, 11:46
Echipa Dinamo București a învins, sâmbata, în deplasare, cu scorul de 1-0 (0-0), formația Gloria Bistrița, într-un meci din etapa a XII-a a Ligii I, și ramâne neînvinsa în actuala ediție de campionat, transmite corespondentul MEDIAFAX. Dinamo a deschis

Dinamo a deschis scorul în minutul 77, prin Claudiu Niculescu, care a transformat o lovitura libera de la peste 25 de metri, trimițând mingea în stânga lui Albuț, chiar lânga bara.

Un minut mai târziu, Gloria a ramas în inferioritate numerica, Bogdan Pereș fiind eliminat de pe teren pentru un fault comis la marginea terenului.

Gloria: 22. Albuț – 24. D. Matei, 18. Mureșan, 19. Abrudan, 8. Sepsi – 14. Damian (23. Pereș ’67), 16. R. Marginean, 21. Nalați (7. V. Stoica ’83), 9. Negrean – 11. Zaharia, 10. Roszel (3. Curtuiuș ’83). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau.

Dinamo: 1. Gaev – 16. Blay, 4. Moți, 26. R. Ștefan, 3. Pulhac – 6. Margaritescu, 28. Tameș (9. Niculescu ’55), 7. C. Munteanu (14. L. Goian ’69), 20. Adr. Cristea – 10. Danciulescu, 19. I. Ganea (25. Ropotan ’82). Antrenor: Mircea Rednic.

Cartonașe galbene: Negrean ’45+2, Pereș ’73, ’78, Abrudan ’75 / I. Ganea ’22

Meciul a fost arbitrat de o brigada condusa la centru de Vasile Bratu, ajutat de asistenții Octavian Șovre și Nicolae Megheșan. Rezerva a fost Gabriel Mocean, iar observatori au fost delegați Mircea Cezar Ionescu și Dan Dragoș Craciun.

În minutul 22, jucatorii celor doua echipe s-au încaierat la mijlocul terenului, însa spiritele au fost calmate de abitrul Vasile Bratu, care i-a aratat și un cartonaș galben dinamovistului Ionel Ganea.

Fundașul bistrițean Laszlo Sepsi a putut evolua în meciul cu Dinamo, deși în cel cu Rapid, din etapa a XI-a, a primit un cartonaș roșu, dupa ce Comisia de Apel a FRF i-a anulat suspendarea de o etapa și amenda de 140 de lei dictata de Comisia de Disciplina.

În tribunele stadionului din Bistrița au fost prezenți 5.000 de spectatori. Echipa Dinamo a fost încurajata de un grup de aproximativ 300 de suporteri.

Rednic: Mai sunt și meciuri pe care le câștigi dintr-o lovitura

Antrenorul echipei Dinamo, Mircea Rednic, s-a declarat mulțumit de evoluția din meciul cu Gloria Bistrița, câștigat, sâmbata, în deplasare, cu scorul de 1-0, datorita unui gol marcat de Claudiu Niculescu din lovitura libera, transmite corespondentul MEDIAFAX.

„Mai sunt și meciuri pe care le câștigi dintr-o lovitura. Nu pot sa zic ca am jucat prost, pentru ca am avut ocazii. Meciul a fost foarte greu. Sabau a facut treaba buna cu jucatorii de aici, care au fost puțin mai agresivi decât ma așteptam”, a spus Rednic.

Autorul golului care a adus cea de-a 12-a victorie consecutiva pentru Dinamo în tot atâtea etape, Claudiu Niculescu, spera ca „alb-roșii” sa continue pe aceasta linie. „A fost un meci foarte greu. Și în sezonul trecut, Bistrița a încurcat echipele din București. A fost o cumpana, dar a trecut cu bine”, a spus Niculescu.

Pe de alta parte, doi suporteri ai echipei Dinamo care s-au încaierat în timpul reprizei a doua au fost reținuți de jandarmi și amendați pentru tulburarea ordinii publice.