Gherghel, argint si Coman, bronz la CM

12 10. 2004, 10:12
Înotatorii Ioan Gherghel și Dragoș Coman au cucerit, luni, medalii de argint și bronz la Campionatul Mondial de natație în bazin scurt de la Indianapolis. Gherghel s-a clasat pe locul doi în proba de 200 metri spate, cu timpul de un minut, 54 de secunde și șase

Înotatorii Ioan Gherghel și Dragoș Coman au cucerit, luni, medalii de argint și bronz la Campionatul Mondial de natație în bazin scurt de la Indianapolis.

Gherghel s-a clasat pe locul doi în proba de 200 metri spate, cu timpul de un minut, 54 de secunde și șase sutimi, fiind devansat de britanicul James Hickman (1:53.41). Locul trei a fost ocupat de chinezul Wu Peng (1:54.51).

În proba de 1.500 metri, Dragoș Coman s-a clasat pe locul trei obținînd medalia de broz, cu timpul de 14 minute, 56 de secunde și 74 de sutimi. Coman a fost devansat de rusul Iuri Prilukov (14:39.16) și de italianul Simone Ercoli (14:53.89).