Gheorghe Guset, locul 3 la Salamanca

15 07. 2004, 10:37
Atletul român Gheorghe Gușet a ocupat locul trei în proba de aruncarea greutații din cadrul Marelui Premiu al orașului Salamanca. Gușet a reușit o aruncare de 19,94 m, care i-a adus ultimul loc al podiumului din concursul de la Salamanca. Românul a fost devansat în

Atletul român Gheorghe Gușet a ocupat locul trei în proba de aruncarea greutații din cadrul Marelui Premiu al orașului Salamanca.

Gușet a reușit o aruncare de 19,94 m, care i-a adus ultimul loc al podiumului din concursul de la Salamanca. Românul a fost devansat în clasamentul probei de reprezentantul Spaniei, Manuel Martinez, cu 21,06 m, și vicecampionul Statelor Unite, Reese Hoffa, cu 20,58 m.

În cadrul aceluiași concurs, sprintera Emilia Paunica s-a clasat a opta în finala A a probei de 100 m. Paunica a fost cronometrata în 11 sec. 91/100. Cursa a fost câștigata de veterana Marlene Ottey cu timpul de 11 sec. 23/100, urmata de atletele din Cuba, Virgen Benavides, cu 11sec26/100 și Misleydis Lazo, cu  11 sec. 51/100.

Emilia Paunica s-a aliniat și la startul cursei de 200 m, unde s-a clasat a șaptea, cu 24 sec 60/100. Proba a fost adjucata de Roxana Diaz (23 sec 16/100), urmata de Julia Alba (23 sec 56/100) și Arantxa Iglesias (24 sec 04/100).