George Manu a cîstigat prima etapa

08 06. 2004, 11:32
Rutierul dinamovist George Manu a cîștigat, luni, prima etapa a ediției a 41-a a Turului ciclist al României, cu timpul de 2 ore, 36 minute și 20 de secunde, devenind noul purtator al tricoului galben. În prima etapa, desfașurata între Craiova și Tîrgu Jiu, pe locul

În prima etapa, desfașurata între Craiova și Tîrgu Jiu, pe locul al doilea s-a clasat rutierul bulgar Vladimir Koev, iar pe locul al treilea a sosit ucrineanul Volodymyr Starchyk, sosiți cu același timp ca și învingatorul. Sosirea primilor doi clasați a fost foarte strînsa, fiind nevoie de vizionarea fotofinișului pentru stabilirea învingatorului. Juriul de concurs a decis ca Manu este rutierul care a trecut primul linia de sosire.

Etapa, cu o lungime de 115 kilometri, a fost prevazuta cu doua sprinturi. În sprintul de la Filiași, rutierul echipei Conpet Petrolul Ploiești, Alexandru Ciocan, a trecut primul linia de sosire, urmat de Starchyk și coechipierul lui Serghei Hrechyn. Înainte de al doilea sprint, de la Rovinari, a început sa ploua torențial. La Rovinari ordinea primilor trei a fost Starchyk, Manu și Koev.

În prima etapa a Turului României s-a înregistrat o medie orara de 41,4 kilometri pe ora.

Dupa prima etapa, tricoul roșu, al celui mai bun sprinter, este purtat de ucraineanul Starchyk, tricoul alb, al liderului clasamentului general individual pe puncte, a fost cîștigat de Koev, iar cel bleu, al celui mai bun rutier român, a ramas în posesia lui Alexandru Ciocan (Conpet Petrolu), care l-a purtat și în prima etapa.

Etapa a doua, cu o lungime de 147 kilometri, se va disputa, marți, între Tîrgu Jiu și Curtea de Argeș, fiind prevazuta cu trei sprinturi și patru cațarari.