Gabi Szabo revine cu o victorie in Golden League

01 07. 2002, 09:17
Sportiva româna Gabriela Szabo a cîștigat, vineri, proba de 5.000 metri din cadrul primei etape a circuitului IAAF Golden League, care s-a desfașurat la Oslo. Gabriela Szabo, cronometrata cu timpul de 14 minute, 46 secunde și 86 de sutimi, reprezentînd cea mai buna

Sportiva româna Gabriela Szabo a cîștigat, vineri, proba de 5.000 metri din cadrul primei etape a circuitului IAAF Golden League, care s-a desfașurat la Oslo.

Gabriela Szabo, cronometrata cu timpul de 14 minute, 46 secunde și 86 de sutimi, reprezentînd cea mai buna performanța a anului, a fost urmata de sportiva Berhane Adere (Etiopia, 14:46.99) și de Tatiana Tomașova (Rusia, 14:47.85). Atleta rusa Olga Iegorova s-a clasat pe locul cinci, cu timpul de 14 minute, 48 secunde și 29 sutimi.

„Ma bucur ca am revenit în competiții și sînt mulțumita ca am cîștigat cursa de 5.000 metri. Dupa participarea la reuniunea de la Bruxelles de anul trecut, nu m-am mai antrenat, am dorit sa ma relaxez. Din ianuarie am reluat antrenamentele și acum îmi place din nou sa alerg”, a declarat Gabriela Szabo pentru site-ul „www.iaaf.org”.

Pe primele doua poziții ale probei feminine de 1.500 metri s-au clasat sportivele române Maria Cioncan, cronometrata cu timpul de 4 minute, 3 secunde și 55 de sutimi, respectiv Elena Iagar-Buhaianu, care a încheiat cursa în 4 minute, 3 secunde și 63 de sutimi. Locul trei a revenit rusoaicei Elena Zadoroznaia (4:04.09).