Gabi Szabo, invingatoare in Cupa Europei

Apropo.ro / 24.06.2002, 09:26
Sportiva româna Gabriela Szabo a cîștigat proba de 3.000 metri în prima zi a Cupei Europei la atletism, competiție care se desfașoara în localitatea franceza Annecy Gabriela Szabo, cronometrata cu timpul de 8 minute, 38 de secunde și 3 sutimi, le-a devansat pe atletele

Sportiva româna Gabriela Szabo a cîștigat proba de 3.000 metri în prima zi a Cupei Europei la atletism, competiție care se desfașoara în localitatea franceza Annecy

Gabriela Szabo, cronometrata cu timpul de 8 minute, 38 de secunde și 3 sutimi, le-a devansat pe atletele Elena Zadoroznaia (Rusia), care a încheiat cursa în 8 minute, 39 de secunde și 84 de sutimi și Lidia Chojecka (Polonia), cronometrata cu timpul de 8 minute, 49 de secunde și 95 de sutimi.

„Aceasta a fost prima mea cursa dupa o perioada de pauza destul de lunga și sînt mulțumita ca am cîștigat. Cursa a fost destul de grea, deoarece temperatura a fost foarte ridicata”, a declarat Gabriela Szabo.

În proba feminina de 100 metri, sportiva româna Evelina Lisenco a ocupat poziția a 8-a, fiind cronometrata cu timpul de 11 secunde și 58 de sutimi, iar în proba de 400 metri, Otilia Ruicu s-a clasat pe locul 4, cu timpul de 51 de secunde și 79 de sutimi.

Elena Iagar a ocupat poziția a 5-a în cadrul probei de 800 metri, încheiind cursa în 2 minute, o secunda și 67 de sutimi. La 400 de metri garduri, sportiva româna Medina Tudor s-a clasat pe locul 8, cu timpul de un minut și 5 sutimi.

Nicoleta Grasu a ocupat poziția a 2-a în proba de aruncarea discului, cu o performanța de 63,05 metri. Proba a fost cîștigata de rusoaica Natalia Sadova (65,91 metri). În proba feminina de triplu salt, atleta româna Cristina Nicolau s-a clasat pe locul 5, cu o saritura de 14,33 metri.

Sportiva Felicia Țilea-Moldovan a ocupat poziția a doua în proba de aruncarea suliței, cu o performanța de 61,59 metri, proba fiind cîștigata de rusoiaca Tatiana Șikolenko, cu 64,61 metri.

Echipa României s-a clasat pe locul 7 în proba de ștafeta 4×100 metri, fiind cronometrata cu timpul de 45 de secunde și 22 de sutimi.

Dupa desfașurarea primelor zece probe din cadrul Cupei Europei la atletism, România ocupa poziția a 6-a în cadrul competiției feminine, cu 39 de puncte. Pe primele trei locuri în clasamentul competiției feminine se afla echipele Rusiei (69 de puncte), Franței (49 de puncte) și Germaniei (48 de puncte). Duminica sînt programate sa aiba loc alte zece probe în cadrul acestei competiții.