Franta a cîstigat Turneul celor Sase Natiuni

29 03. 2004, 09:46

Echipa naționala de rugby a Franței a cîștigat, pentru a opta oara în istorie, Turneul celor Șase Națiuni, dupa ce a învins, sîmbata, cu scorul de 24-21 (21-3), selecționata Angliei, într-o partida din cea de-a cincea etapa a competiției, disputata pe arena „Stade de France”.

Pentru a doua oara de la extinderea turneului, în 2000, Franța a încheiat competiția fara înfrîngere. Pentru prima data dupa 1993, reprezentativa Angliei, cîștigatoare a ediției din 2003 a Turneului celor Șase Națiuni, a suferit doua înfrîngeri în cadrul acestei competiții, fiind învinsa de Irlanda (scor 19-13) și, sîmbata, de Franța.

Franța a înscris doua eseuri, prin Imanol Harinordoquy și Yachvili, acesta din urma reușind și o transformare și patru lovituri de pedeapsa. Anglia a reușit doua eseuri prin Ben Cohen și Josh Lewsey, o transformare prin Barkely, care a mai înscris de trei ori din lovituri de penalizare.

În clasamentul final al Turneului celor Șase Națiuni, pe locul al doilea s-a situat Irlanda, cu 8 puncte, urmata fiind, în ordine, de Anglia (6 puncte), Țara Galilor (4 puncte), Italia (2 puncte) și Scoția (0 puncte).