Florea s-a calificat în finala probei de 200 m spate; alte rezultate

18 08. 2004, 16:51
Înotatorul Razvan Florea a obținut, miercuri, calificarea în finala probei de 200 m spate din cadrul concursului de natație de la Jocurile Olimpice de la Atena. Florea, cronometrat cu timpul de un minut, 58 de secunde și 20 de sutimi, s-a clasat al doilea în prima

Înotatorul Razvan Florea a obținut, miercuri, calificarea în finala probei de 200 m spate din cadrul concursului de natație de la Jocurile Olimpice de la Atena.

Florea, cronometrat cu timpul de un minut, 58 de secunde și 20 de sutimi, s-a clasat al doilea în prima semifinala a probei și a avut al patrulea timp din semifinale. Finala probei de 200 m spate va avea loc joi.

În finala categoriei 69 kg din cadrul concursului olimpic de haltere, sportivul Stanel Stoica s-a clasat pe locul noua la total, cu 302,5 kg. La stilul smuls, Stoica a ridicat 142,5 kg, iar la stilul aruncat 160 kg.

Cele doua echipaje feminine de canotaj ale României, dublu vîsle și 8+1 rame, care au evoluat, miercuri, în recalificari, au obținut dreptul de a fi prezente în finale.

Echipajul feminin de dublu vîsle, compus din Camelia Mihalcea și Simona Strîmbeschi, s-a calificat în finala la JO, dupa ce a ocupat locul doi în recalificari, cu timpul de 6:58.00. Aceeași performanța a fost reușita de echipajul feminin de 8+1, în componența Rodica Florea, Viorica Susanu, Aurica Barascu, Ioana Papuc, Liliana Gafencu, Elisabeta Lipa, Georgeta Damian, Doina Ignat și Elena Georgescu, care s-a calificat în finala dupa ce s-a clasat pe primul loc în recalificari, cu timpul de 6:03.49.

Floretistele Laura Badea și Roxana Scarlat au parasit competiția. Scarlat a fost învinsa în turul trei, cu 15-7, de Hyun Hee Nam (Coreea de Sud), în timp ce Badea a învins-o în turul trei, scor 15-11 pe chinezoaica Jie Meng, dar a fost eliminata în sferturi, scor 7-15, de poloneza Sylwia Gruchala.

Ștafeta feminina de 4×200 m a ratat calificarea în finala, dupa ce a ocupat locul cinci în semifinala, cu timpul de 8:09.67.

Gheorghe Gușet a ratat calificarea în finala, la aruncarea greutații, dupa ce s-a clasat pe locul opt în serie, cu o aruncare care a masurat 19,68 m.