Echipele romanesti merg mai departe

Apropo.ro / 25.03.2002, 08:55
Trei echipe feminine românesti de handbal s-au calificat sîmbata în semifinale de cupe europene. Oltchim Rm. Vîlcea, în Cupa Cupelor, Rapid Bucuresti si "U" Remin Deva în Challenge Cup si-au învins adversarele din "sferturi" în ambele manse Tragerea la sorti a semifinalelor cupelor europene

Trei echipe feminine românesti de handbal s-au calificat sîmbata în semifinale de cupe europene. Oltchim Rm. Vîlcea, în Cupa Cupelor, Rapid Bucuresti si „U” Remin Deva în Challenge Cup si-au învins adversarele din „sferturi” în ambele manse

Tragerea la sorti a semifinalelor cupelor europene e programata pentru mîine, la Viena, cînd formatiile noastre îsi vor afla oponentele

CUPA CUPELOR

OLTCHIM RM. VÎLCEA-Koka Varazdin 31-19 31-25

CHALLENGE CUP

RAPID BUCURESTI-DJK Trier 35-26 29-24

„U” REMIN DEVA-EB Start Elblag 30-18 28-27

Diferenta de 9 goluri obtinuta saptamîna trecuta la Bucuresti de Rapid le-a dat încredere în fortele proprii handbalistelor antrenate de Vasile Margulescu si Constantin Popescu, care viseaza acum cu ochii deschisi la înca un trofeu european dupa cele cucerite în 1993 (Cupa EHF) si 2000 (City Cup). Desi adversara de sîmbata seara, DJK Trier, constituie una dintre fortele handbalului german, ea a trebuit sa se recunoasca înca o data învinsa de ambitioasa formatie bucuresteana, care a facut legea pe teren si s-a impus cu 29-24.

O singura data rusoaica Svetlana Mozgovaia, cea mai cunoscuta jucatoare a formatiei germane, si coechipierele ei au condus pe tabela de marcaj, 1-0 în primul minut, în rest oaspetele aflîndu-se în permanenta în avantaj. Cînd au fost sigure ca accederea în semifinalele Challenge Cup nu le mai poate scapa, rapidistele au facut si spectacol, aerienele, pasele pe la spate si paradele portarului Cristina Dogaru fiind aplaudate cu sportivitate de cei peste 1.500 de spectatori.

Goal-keeperul român si-a trecut numele pe lista marcatoarelor, fiind trimisa de Vasile Margulescu sa execute în ultimele minute ale meciului o aruncare de la 7 metri. Bucurestencele s-au razbunat astfel pentru indiferenta cu care au fost tratate de organizatori în cele trei zile petrecute la Trier. Acestia nu le-au pus la dispozitie un autocar cu care sa mearga la antrenamente si nici la meci, iar banchetul a fost organizat în sala de festivitati a unei scoli din oras. Au marcat pentru Rapid Alina Dobrin si Gabriela Hobjila cîte 9 goluri, Nicoleta Gîsca 4, Cristina Dumitrescu 3, Elena Moise 2, Elena Leonte si Cristina Dogaru cîte 1