Echipa feminina de gimnastica a României a obținut titlul olimpic

18 08. 2004, 10:17
Reprezentativa feminina de gimnastica a României a obținut medalia de aur, cu un total de 114,283 de puncte, în concursul pe echipe din cadrul Jocurilor Olimpice de la Atena. Echipa României, care a obținut astfel al doilea titlu olimpic consecutiv, dupa JO de la

Reprezentativa feminina de gimnastica a României a obținut medalia de aur, cu un total de 114,283 de puncte, în concursul pe echipe din cadrul Jocurilor Olimpice de la Atena.

Echipa României, care a obținut astfel al doilea titlu olimpic consecutiv, dupa JO de la Sydney, a înregistrat pe aparate urmatoarele punctaje: sarituri – 28,437 puncte, paralele – 28,136 puncte, bîrna – 28,961 puncte și sol – 28,749 puncte. România a fost urmata pe podium de reprezentativa Statelor Unite, cu un total de 113,584 de puncte, și de echipa Rusiei, cu 113,235 puncte.

Din echipa României au facut parte gimnastele Catalina Ponor, Oana Ban, Alexandra Eremia, Monica Roșu, Dana Sofronie și Silvia Stroescu.

Pentru concursul individual compus, care va avea loc joi, s-au calificat Oana Ban și Dana Sofronie.

Este cea de-a doua medalie de aur cîștigata de delegația României la JO de la Atena, dupa cea obținuta, marți, de sportiva Camelia Potec în finala de 200 m liber din concursul de natație.