Echipa de seniori a României își pastreaza titlul european/echipe

Apropo.ro / 16.04.2004, 09:05
Reprezentativa de seniori a României a cîștigat, vineri, pentru a doua oara consecutiv, medaliile de aur în concursul pe echipe din cadrul Campionatelor Europene de gimnastica artistica de la Ljubljana. Echipa României a acumulat un total de 171,084 puncte. Pe aparate,

Echipa României a acumulat un total de 171,084 puncte. Pe aparate, gimnaștii români au obținut urmatoarele punctaje totale: sol – 28,987 puncte, cal cu mînere – 29,062 puncte, inele – 28,374 puncte, sarituri – 28,950 puncte, paralele – 27,862 puncte, bara fixa – 27,894 puncte.

Reprezentativa României a fost formata din Marius Urzica, Marian Dragulescu, Razvan Șelariu, Dan Potra și Ioan Suciu, antrenorul coordonator al lotului fiind Dan Grecu.

Pe locul al doilea s-a clasat echipa Belarusului (169,732 puncte), locul trei fiind ocupat de reprezentativa Franței (168,795 puncte).

Lotul masculin de gimnastica al României a cîștigat pentru prima oara titlul european în concursul pe echipe la Campionatele Europene de la Patras, din 2002.