Dragoș Coman, medaliat cu bronz în proba de 1.500 m liber

Apropo.ro / 15.05.2004, 12:59
Înotatorul român Dragoș Coman a cîștigat, vineri, medalia de bronz în finala probei de 1.500 metri liber din cadrul Campionatelor Europene de natație de la Madrid, informeaza site-ul oficial al competiției. Sportivul român, cronometrat cu timpul de 15 minute, 15

Sportivul român, cronometrat cu timpul de 15 minute, 15 secunde și 42 de sutimi, a fost devansat de rusul Yuri Prilukov (15:04.35) și de ucraineanul Igor Chervinski (15:11.94).

Este a doua medalie de bronz pentru Coman la CE de la Madrid, dupa cea din proba de 400 metri liber. Pîna în prezent, România a obținut o medalia de argint și cinci de bronz la aceasta ediție a CE de natație.

Tot vineri, Razvan Florea s-a calificat în finala probei de 200 metri spate, cu cel mai bun timp în semifinale, un minut, 59 de secunde și 25 de sutimi.

În semifinalele probei de 200 metri liber, Camelia Potec a obținut al patrulea timp (2:00.610), calificîndu-se pentru finala, în timp ce Simona Paduraru a ratat finala, ea avînd al zecelea timp (2:01.88).

Beatrice Cîșlaru a ratat calificarea în finala probei de 200 metri bras, obținînd al 9-lea timp în semifinale, doua minute, 32 de secunde și 79 de sutimi. Nici Ioan Gherghel nu a obținut calificarea în finala probei de 100 metri fluture, el obținînd în semifinale al 9-lea timp (54.08).