Dinamo – Poli Iași, scor 2-0

03 04. 2005, 11:19
Echipa Dinamo București a cîștigat, cu scorul de 2-0 (1-0), meciul disputat, sîmbata, pe teren propriu, în fața formației Poli Iași, în etapa a XVIII-a a Diviziei A. Dinamo a deschis scorul în minutul 7, prin Claudiu Niculescu, care a înscris dintr-o lovitura

Echipa Dinamo București a cîștigat, cu scorul de 2-0 (1-0), meciul disputat, sîmbata, pe teren propriu, în fața formației Poli Iași, în etapa a XVIII-a a Diviziei A.

Dinamo a deschis scorul în minutul 7, prin Claudiu Niculescu, care a înscris dintr-o lovitura libera directa de la 25 de metri, din poziție centrala.

Același Claudiu Niculescu a ridicat scorul la 2-0 în minutul 52, cînd a patruns în careu cu mingea la picior, l-a driblat pe portarul ieșean Cristian Braneț și a înscris în poarta goala.

Dinamo: 12. Gaev – 15. Galamaz, 5. I. Badea, 30. Tamaș – 8. Fl. Petre, 25. Burca (6. Margaritescu ’67), 10. Grigorie, 24. A. Ilin – 7. Zicu (17. Balțoi ’65) – 18. Mihalcea (27. I. Balan ’76), 9. Cl. Niculescu. Antrenor: Ioan Andone.

Poli Iași: 1. Braneț – 21. Beceru (16. A. Ilie ’67), 6. Baldovin, 27. T. Petre, 25. I. Pîrvu – 23. Arhire, 8. Gavatorta, 5. Mitruc (14. T. Stanciu ’59), 20. D. Rednic, 18. R. Miclea (7. Pacurar ’72) – 11. Onofraș. Antrenor: Ionuț Popa.

Cartonașe galbene: Zicu ‘7, Grigorie ’15, I. Badea ’46 / D. Rednic ’41.

La partida de pe stadionul Dinamo au asistat aproximativ 5.000 de spectatori.

Meciul a fost arbitrat de o brigada formata din Tiberiu Lajos (central), Marcel Savaniu, Dorin Mudura (asistenți) și Marius Lungu (rezerva). Observatori au fost Mircea Cezar Ionescu și Constantin Gheorghe.

În urma rezultatelor înregistrate în partidele disputate vineri și sîmbata în etapa a XVIII-a, clasamentul Diviziei A se prezinta astfel:

1. Dinamo 18 12 0 6 34 – 20 36 puncte (+9)
2. Steaua 15 10 3 2 33 – 13 33 (+9)
3. Farul 18 9 4 5 25 – 17 31 (+7)
4. Rapid 16 9 3 4 26 – 16 30 (+6)
5. FC Național 18 8 5 5 28 – 20 29 (+2)
6. Sportul 18 7 4 7 22 – 19 25 (+1)
7. Gloria 17 7 3 7 29 – 25 24 (-3)
8. CFR Cluj 17 6 6 5 24 – 24 24 (-3)