Camelia Potec – victorie la New York

Apropo.ro / 30.01.2004, 10:41
Camelia Potec - victorie la New York
Înotatoarea Camelia Potec a cîștigat, vineri, proba de 200 metri liber din cadrul reuniunii de la New York, a șaptea etapa a Cupei Mondiale de natație, în bazin scurt, informeaza AFP. Camelia Potec, cronometrata cu timpul de un minut, 56 de secunde și 78 de sutimi,

Camelia Potec, cronometrata cu timpul de un minut, 56 de secunde și 78 de sutimi, le-a devansat pe sportivele Rachel Komisarz (SUA, 1:57.50) și Colleen Lanne (SUA, 1:58.00).

Potec a obținut și locul al doilea în proba de 800 metri liber, fiind cronometrata cu timpul de opt minute, 23 de secunde și 75 de sutimi. Locul întîi în aceasta proba a fost obținut de japoneza Sachiko Yamada (8:13.66), pe locul al treilea clasîndu-se Kate Ziegler (SUA, 8:24.08).

Tot vineri, sportivul Dragoș Coman a terminat al doilea în proba de 400 metri liber, cu timpul de trei minute, 44 de secunde și 21 de sutimi, fiind devansat de Chad Carvin (SUA, 3:40.87). Pe locul al treilea s-a clasat Serghei Fesenko (Ucraina, 3:47.78).