Camelia Potec a cîștigat bronzul la 800 m liber

Apropo.ro / 13.05.2004, 09:16
Sportiva Camelia Potec a cîștigat, miercuri, medalia de bronz în finala probei de 800 metri liber din cadrul Campionatelor Europene de natație de la Madrid, informeaza site-ul oficial al competiției. Camelia Potec, cronometrata cu timpul de 8 minute, 37 de secunde

Camelia Potec, cronometrata cu timpul de 8 minute, 37 de secunde și 56 de sutimi, a fost devansata de sportiva spaniola Erika Villaecija (8:31.26) și de slovena Anja Carman (8:37.10).

Pe locul patru s-a clasat înotatoarea româna Simona Paduraru, cu timpul de 8 minute, 37 de secunde și 71 de sutimi.

Tot miercuri, Beatrice Cîșlaru s-a calificat în finala probei de 200 metri mixt, cu al patrulea timp, respectiv doua minute, 16 secunde și 89 de sutimi.

De asemenea, înotatorul Ioan Gherghel a obținut calificarea în finala probei de 200 metri fluture, cu al treilea timp, respectiv un minut, 58 de secunde și 51 de sutimi.

Potrivit sursei citate, în semifinalele probei de 200 metri bras, sportivul român Valentin Preda a fost descalificat.