Andrei Balas a cîstigat un concurs international de sarituri

10 03. 2004, 10:57

Schiorul Andrei Balaș, în vîrsta de 17 ani, a cîștigat locul întîi la Campionatele internaționale de sarituri cu schiurile ale Ucrainei, rezervate juniorilor, competiție desfașurata în localitatea Vorohta, a declarat secretarul general al Federației Române de Schi și Biatlon, Constantin Arghiropol.

Balaș a cîștigat, luni, concursul cu o saritura care a masurat 82,84 metri. La competiția de la Vorohta au participat sportivi din Ucraina, Rusia, Kazahstan și România.

Balaș este legitimat la clubul Dinamo Brașov și a reușit, în acest an, la un concurs din Slovenia, cea mai lunga saritura înregistrata de un schior român – 108 metri.