Alte rezultate ale sportivilor romani

Apropo.ro / 24.08.2004, 09:56
Pugilistul Viorel Simion a ratat, luni, calificarea în semifinalele categoriei 57 kg și obținerea unei medalii la Jocurile Olimpice de la Atena, dupa ce a fost învins la puncte, scor 39-35, de sud-coreeanul Seok Hwan Jo, în sferturile de finala ale competiției. Daca

Daca s-ar fi calificat în semifinale, Simion și-ar fi asigurat medalia de bronz.

În finala probei de 800 m, atleta Maria Cioncan a ocupat poziția a șaptea, cu timpul de un minut, 59 de secunde și 62 de sutimi. Medalia de aur a fost cîștigata de sportiva Kelly Holmes, din Marea Britanie.

Sportiva Adelina Gavrila a ocupat locul 15, ultimul, în finala probei de triplusalt, cu o performanța de 13,86 m. Pe locul întîi s-a clasat atleta cameruneza Francoise Mbango Etone.

Echipajul de canoe 2 al României, format din Florin Popescu și Silviu Simioncencu, s-a calificat, luni, în finala pe distanța de 1.000 metri, clasîndu-se pe primul loc în seria lor, cu timpul de 3:30.419.

Mitica Pricop s-a calificat în semifinala probei de canoe 1 pe distanța de 1.000 metri, dupa ce a ocupat locul patru în seria sa, cu timpul de 4:00.559.

Echipajul de kaiac 4 al României, compus din Marian Baban, Alexandru Ceaușu, Vasile Curuzan și Ștefan Vasile, s-a calificat în semifinale pe distanța de 1.000 m, dupa ce a ocupat locul patru în serii, cu timpul de 2:55.324.