Alte rezultate ale romanilor in ziua a opta a olimpiadei

22 08. 2004, 14:56
Înotatorul Dragoș Coman s-a clasat pe locul 7 în finala probei la 1.500 metri liber din cadrul concurului de natație de la Jocurile Olimpice. Dragoș a fost cronometrat cu timpul de 15 minute, 10 secunde și 21 de sutimi. Medalia de aur a fost cîștigata de

Înotatorul Dragoș Coman s-a clasat pe locul 7 în finala probei la 1.500 metri liber din cadrul concurului de natație de la Jocurile Olimpice.

Dragoș a fost cronometrat cu timpul de 15 minute, 10 secunde și 21 de sutimi. Medalia de aur a fost cîștigata de australianul Grant Hackett, cu timpul de 14:43.40.

În finala la aruncarea greutații, Nicoleta Grasu a ocupat locul 6, cu o performanța de 64,92 metri. Medalia de aur a fost cîștigata de rusoaica Natalia Sadova, cu 67,02 metri, urmata pe podium de Anastasia Kelesidou (Grecia, 66,68 m) și Irina Yatchenko (Belarus, 66,17 m).

Atleta Adelina Gavrila s-a calificat în finala la triplusalt, clasîndu-se pe locul 6 în grupa B de calificari, cu o performanța de 14,56 metri. În schimb, Mariana Solomon nu a reușit sa se califice în finala la triplusalt, ocupînd locul 10, cu 14,42 m, în grupa A de calificari. Finala acestei probe se va desfașura luni.

Ionela Tîrlea Manolache s-a calificat, cu a treia performanța, în semifinalele probei de 400 m garduri, dupa ce a ocupat primul loc în a treia serie de calificari, cu timpul de 54 secunde, 41 sutimi.

Halterofilul român Valeriu Calancea a fost retras din finala la 85 kg, deoarece s-a accidentat dupa ce a ridicat la stilul smuls 160 kg.

Sportivul Iulian Raicea a ocupat locul cinci în proba de 25 m pistol viteza din cadrul concursului de tir de la JO-2004, cu un total de 687,6 puncte.

Raicea s-a clasat pe locul patru în ambele manșe de calificari, cu un total de 588 puncte, calificîndu-se în finala de șase cu a patra performanța. „A fost o finala foarte dificila. Am încercat sa trag foarte bine, dar nu mi-a reușit. Sînt mulțumit ca am intrat în finala și aș fi putut face mai mult, dar teoria e teorie și din pacate practica a aratat ca nu s-a putut mai mult. Pentru Olimpiada urmatoare eu sper sa ma pregatesc și sa fiu într-o forma mai buna, dar nu se știe ce va fi peste patru ani”, a declarat Raicea corespondentului MEDIAFAX.

Echipajul feminin de dublu vîsle, compus din Camelia Mihalcea și Simona Strîmbeschi, a ocupat locul cinci în finala olimpica, înregistrînd timpul de 7:17.43. Pe primele locuri s-au clasat echipajele din Noua Zeelanda (7:01.71), Germania (7:02.72) și Marea Britanie (7:07.60). Pugilistul Marian Simion a fost eliminat de la JO în optimile de finala ale categoriei 75 kg, fiind învins, cu scorul de 36-24, de egipteanul Ramadan Yasser. .