Alexandra Munteanu a ocupat locul 45 la slalom urias

Apropo.ro / 25.02.2002, 09:29
Schioarea româna Alexandra Munteanu a ocupat, vineri, cu timpul total de 2 minute, 42 de secunde și 20 de sutimi, locul 41 în proba de slalom uriaș din cadrul Jocurilor Olimpice de iarna de la Salt Lake City. Proba de slalom uriaș a fost cîștigata de sportiva croata

Proba de slalom uriaș a fost cîștigata de sportiva croata Janica Kostelic (2:30.01). Medalia de argint a revenit suedezei Anja Paerson (2:31.33), în timp ce bronzul a fost obținut de schioarea elvețiana Sonja Nef (2:31.67).

Proba masculina de patinaj viteza pe distanța de 10.000 metri a fost cîștigata de olandezul Jochem Uytdehaage, cu timpul de 12 minute, 58 de secunde și 92 de sutimi, ceea ce reprezinta un nou record mondial. Pe locul secund s-a clasat patinatorul olandez Gianni Romme (13:10.03), urmat de norvegianul Lasse Saetre (13:16.92).