Cucereanu si Simion au trecut un turul II

Apropo.ro / 15.07.2002, 09:53
Pugiliștii români Waldemar Cucereanu și Dorel Simion s-au calificat în turul al doilea la Campionatele Europene de la Perm. Cucereanu, categoria 54 kg, l-a învins, duminica, la puncte, cu scorul de 29-15, pe germanul Vitaly Taibert, iar Dorel Simion, categoria 67 kg, a

Pugiliștii români Waldemar Cucereanu și Dorel Simion s-au calificat în turul al doilea la Campionatele Europene de la Perm.

Cucereanu, categoria 54 kg, l-a învins, duminica, la puncte, cu scorul de 29-15, pe germanul Vitaly Taibert, iar Dorel Simion, categoria 67 kg, a cîștigat, prin inferioritatea adversarului, în fața boxerului leton Iuriț Boreiko.

Alaturi de Cucereanu și de Dorel Simion, alți patru pugiliști români au obținut, pîna acum, calificarea în turul al doilea al ediției din acest an a Campionatelor Europene, aceștia fiind: Sorin Tanasie (categoria 48 kg), Bogdan Dobrescu (cat. 51 kg), Marian Simion (cat. 71 kg) și Lucian Bute (cat. 75 kg). Singurul sportiv român care nu a luptat înca în primul tur este Viorel Simion (cat. 57 kg), care va boxa, luni, cu spaniolul David Gallardo. Trei boxeri români, Ionuț Ion (cat. 63,5 kg), Claudiu Rîșco (cat. 81 kg) și Ștefan Balint (cat. 91 kg), au fost eliminați înca din turul inaugural.