Dupa 8 ani, Navratilova a obtinut prima victorie

Apropo.ro / 19.06.2002, 09:38
Jucatoarea americana de tenis Martina Navratilova a învins-o, marți, cu scorul de 6-1, 4-6, 6-2, pe sportiva rusa Tatiana Panova, în primul tur al turneului de la Eastbourne, obținînd astfel prima victorie dupa opt ani într-un meci în proba de simplu în cadrul circuitului WTA

Navratilova, în vîrsta de 45 de ani, a devenit cea mai în vîrsta jucatoare ce cîștiga un meci la simplu în cadrul circuitului profesionist.

Jucatoarea americana, a carei adversara era cu 20 de ani mai tînara, a cîștigat primul set în 27 de minute, în fața unui public care a susținut-o permanent. Panova a cîștigat setul al doilea, Martina Navratilova parînd puțin obosita. În setul al treilea, jucatoarea americana și-a revenit și a cîștigat meciul.

Martina Navratilova, care a cîștigat de 11 ori turneul de la Eastborune, a solicitat organizatorilor competiției o invitație, dupa ce a pierdut un pariu cu antrenorulsau.

Navratilova s-a retras din circuitul profesionist în 1994, a revenit în 2000 numai pentru proba de dublu, ajungînd chiar în sferturile de finala ale turneelor de la Wimbledon și US Open în anul 2001. Lidera a clasamentului mondial timp de 334 de saptamîni, Navratilova are în palmares 56 de titluri de Mare Slam – 18 la simplu, 31 la dublu, și șapte la dublu mixt.

În turul al doilea al competiției de la Eastborune, Martina Navratilova o va întîlni pe jucatoarea slovaca Daniela Hantuchova, cap de serie numarul 3.