Apropo.ro / 19.02.2002, 15:02
Sportivii ruși, specialiști în probele de sarituri cu schiurile și combinata nordica, au fost obligați sa se întoarca în țara, din cauza rezultatelor slabe obținute la Jocurile Olimpice de la Salt Lake City, a anunțat, luni, presa rusa "Au existat și

„Au existat și cîțiva sportivi accidentați, dar principalul motiv pentru care vicepreședintele Comitetului Olimpic Rus, Vladimir Vasin, a decis revenirea în țară a acestor schiori a fost slaba evoluție la JO de iarnă”, a declarat Vladimir Geskin, trimis special al cotidianului „Sport Express”.

Sportivii respectivi și antrenorii lor au revenit, duminică, în Rusia, cu un charter.

În proba de sărituri cu schiurile, rusul Valeri Kobelev s-a clasat pe locul 17 în proba de trambulină K120 și pe locul 29 în proba de trambulină K90. În competiția de combinată nordică pe echipe, care a fost cîștigată, duminică, de formația Finlandei, schiorii ruși s-au clasat pe poziția a 9-a, penultima, după proba de sărituri, dar nu au mai luat statul în cea de-a doua partea a competiției, respectiv în proba de ștafetă 4×5 km schi fond.