Junioara Steliana Nistor, campioana europeana absoluta

Apropo.ro / 02.05.2004, 12:33
Sportiva româna Steliana Nistor a cîștigat, sîmbata, medalia de aur în concursul individual compus din cadrul Campionatelor Europene de gimnastica artistica rezervate junioarelor, care se desfașoara la Amsterdam (Olanda). Steliana Nistor, în vîrsta de 14 ani, a acumulat un total de

Steliana Nistor, în vîrsta de 14 ani, a acumulat un total de 37,587 de puncte, notele primite pe aparate fiind: 9,287 la sarituri, 9,375 la paralele, 9,575 la bîrna și 9,350 la sol.

Medalia de argint în concursul individual compus a revenit sportivei italiene Vanessa Ferrari, cu un total de 36,525 de puncte, în timp ce pe locul trei s-a clasat rusoaica Iulia Lozhecko, cu 36,448 puncte.

A doua reprezentanta a României în acest concurs, Sandra Izbasa, a ocupat locul șase, cu un total de 35,324 de puncte. Pe aparate a primit urmatoarele note: sarituri – 9,125; paralele – 8,862; bîrna – 8,100; sol – 9,237.

Echipa de junioare a României a cucerit, vineri, medalia de argint în concursul pe echipe de la Amsterdam. Sportivele Steliana Nistor, Sandra Izbasa, Rodica Marinescu, Alina Stanculescu și Dana Zbenghea, antrenate de Nicolae Forminte, au obținut un total de 106,384 de puncte. Pe primul loc s-a clasat Rusia (107,559 puncte), în timp ce Italia a obținut medalia de bronz (105,972 puncte).