Rezultatele gimnaștilor români la turneul de la Cottbus

Apropo.ro / 07.03.2004, 13:58
Gimnastul român Ioan Suciu a obținut primul loc în proba de sol desfașurata în cadrul turneului de gimnastica artistica de la Cottbus, contînd pentru Cupa Mondiala, precum și locul al treilea în proba de cal cu mînere, informeaza AFP. La sol, Suciu a obținut nota

La sol, Suciu a obținut nota 9,612, aceeași cu cea a sportivului Igor Vihrovs, din Letonia. Pe locul al treilea s-a clasat Yernar Yerimbatov, din Kazahstan, cu nota 9,378.

În proba de cal cu mînere, Suciu a obținut nota 9,675, fiind devansat de Victor Cano (Spania) și Bin Lu (China).

În concursul feminin, gimnasta Florica Leonida a obținut locul al doilea la parelele, cu nota 9,437. Pe locul întîi s-a clasat Elizabeth Tweddle (Marea Britanie), care a obținut nota 9,512, în timp ce locul al treilea i-a revenit chinezoaicei Juan Liu, cu nota 9,125.