Rares Chintoana s-a calificat la JO-2004

Apropo.ro / 17.02.2004, 10:32
Sportivul român Rareș Chintoana a obținut calificarea la Jocurile Olimpice de la Atena, în proba de lupte libere, dupa ce a ocupat locul al treilea la categoria 120 kg, în cadrul turneului de la Sofia, desfașurat în perioada 13-15 februarie. La competiția de la Sofia au

La competiția de la Sofia au participat 170 de sportivi din 58 de țari, primii patru clasați la fiecare categorie obținînd calificarea la JO-2004.

România va fi reprezentata la Atena, în proba de lupte libere, de doi sportivi, alaturi de Chintoana fiind calificat și Nicolae Ghița, la categoria 84 kg, dupa ce a ocupat locul 9 la Campionatele Mondiale din 2003.